Slo-HrBorsa-750Ak sa vám na ihrisku v Hrubej Borši pri hre prihovorí usmiaty starší pán na vyleštenom čiernom autíčku s roztomilou bradáčkou v náručí, vedzte, že je to on. Ten, ktorý má najväčšie zásluhy na tom, že tam, uprostred polí južného Slovenska v Hrubej Borši vôbec hráme. Tohtoročný jubilant Jozef Munka.

Trochu histórie nezaškodí. Písal sa rok 2013, keď len pár kilometrov od známeho letoviska pri jazerách v Senci, populárneho aj medzi Čechmi, otvorili najskôr deväť a o rok na to aj osemnásť jamkové ihrisko. S patričnými tréningovými plochami vrátane milej 9jamkovej akadémie.
Hoci sa všetko udialo bez bombastickej reklamy, Green Resort v Hrubej Borši sa ani v začiatkoch nemohol sťažovať na nedostatok záujmu hráčov. Dôvodov je viacero. Hoci prvé loptičky na území Slovenska začali lietať už v roku 1909 v Tatranskej Lomnici, táto krajina má na rozdiel od susedného Česka predsa len oveľa skromnejšiu históriu hru golfu. A tak každý golfový prírastok bol vítaný.

Blízkosť Bratislavy
Druhou prednosťou Hrubej Borše je, že leží len čosi vyše 20 kilometrov od Bratislavy, kde sa štatisticky združuje najviac slovenských golfistov. Ďalším bonusom bolo, že išlo od začiatku o zaujímavý, vo svete dobre overený projekt – v susedstve ihrísk začali jeho majitelia, teda firma Orag rozpredávať aj pozemky na rodinné domy.
Tí, ktorí zatúžili po bývaní na vidieku a ešte aj so šancou zahrať si kedykoľvek svoju obľúbenú hru, sa po nich doslova vrhli. Ak sa zdá toto konštatovanie prehnané: tak tu sú fakty: V roku 2013 v tejto dovtedy takmer neznámej a pomerne zaspatej juhoslovenskej dedinke vyrástlo len pár rodinných domov, dnes je ich vyše 400. Vynásobte si to priemerným počtom členov rodín. A výstavba pokračuje. Kto chce vidieť pestrú zbierku súčasnej slovenskej architektúry v tomto segmente, tak názornejší príklad nenájde.

Náročné, ale férové ihrisko
Ale to stále nie je to najdôležitejšie, prečo sa stala Hrubá Borša od začiatku golfovým miláčikom slovenských a súčasne aj českých, rakúskych, maďarských, slovinských a iných golfistov. Tým je samotné ihrisko – podľa všetkých medzinárodných kritérií majstrovské. Dokáže riadne preveriť skúsených hráčov, ale aj výsledkom pohladkať dušu tým, ktorí ešte len golfové zručnosti nadobúdajú. Vie byť prísne, ale aj priateľské. A súčasne aj očariť pohľadmi naň. Práve to bol cieľ jeho dizajnéra a spolumajiteľa Martina Munku.
Práve také ihrisko sa rozhodol vytvoriť. Súčasne vie, že čo aký špičkový dizajn nemá cenu bez dokonalej údržby ihriska a priateľskej atmosféry v rezorte. V Borši ju vytvára nevnucujúca sa, ale citeľne rodinná atmosféra, ktorú nasávate od prvej chvíle po príchode.

Slo-HrBorsa-Jozef-Munka-250A sme pri podstate
Zakladateľ firmy Orag a Green Resortu Jozef Munka (na snímku) vo februári tohto roku oslávil 80-tku. V kruhu najbližšej rodiny, ktorá sa vďaka priaznivej tohtoročnej zime mohla stretnúť na pár chvíľ na záhrade jeho rodinného domu neďaleko ihriska. Pravdaže, okrem gratulácií nechýbali darčeky. Od synov a ich rodín to bolo ono na začiatku spomínané golfové autíčko.
Ale pozor: Jozef Munka, ani vo svojom veku a nedávnym zdravotným problémom nepatrí k tým, čo sa budú len na ňom hrdo rozvážať po ihrisku. Nie je golfistom na dôchodku. Raz-dvakrát v týždni ho ešte stretnete, ako sa poctivo s partiou priateľov, medzi ktorých patrí napríklad rovesník, herec Milan Lasica, postaví na odpaliská a odohrá si rundu golfu. Ako spomína, do tejto hry sa kedysi, vari pre 40 rokmi, zapozeral ako vtedajší námestník ZÁRESU- u (podniku na údržbu zelene v Bratislave) pri návšteve Austrálie. A vášeň preň mu zostala dodnes.

A golfom naočkoval celú rodinu – synov Martina i Mareka, nevesty Dagmar i Alenu. Len manželka odolala, ale asi len tak vlažne, lebo všetkých v ich golfovej vášni dodnes podporuje.
Green rezort v Hrubej Borši je teda od začiatku rodinná firma rodiny Munkovcov. Syn Martin medzitým vyštudoval v USA golfový dizajn a môže sa hrdiť, že nielen ihrisko v Hrubej Borši, ale aj mnohé ďalšie na Slovensku i v Česku nesú jeho rukopis. Aktuálna situácia v golfovom biznise mu vnútila čiastočnú pauzu, ale skúsenosti sú skúsenosti. A tak sa s bratom Marekom dnes venujú developerstvu iných projektov. V Green Resorte ich však stále stretnete, lebo tam je aj sídlo Orag-u.

Ženská ekipa
Pri riešení problémov okolo prevádzky ihriska sa točia najmä ich manželky Dagmar a Alena. Dámsku ekipu dopĺňa generálna manažérka rezortu Nikoleta Vlahyová a od tohto roku aj manažérka pre administratívu a iné technické záležitosti Lea Laurová.
K ním treba zaradiť skupinu grínkíperov na čele s Jurajom Krchňávekom, ktorých zvyčajne stretneme len skoro ráno, aby hráči po príchode našli už ihrisko v dokonalej kondícii. Tohto roku mali na prípravu na hlavnú sezónu oveľa kratší čas ako po iné roky. Mierna zima umožnila otvoriť ihrisko s hrou na letné gríny nezvyklo skoro – už 3. februára. To by však nebolo možné bez úpravy systému hnojenia či včasného prevzdušňovania fervejí či grínov.

Noví objavitelia golfu
Začiatok minulého roku 2020, keď na nás zaútočila pandémia COVID-u, nás našla nepripravených. Kto by veril, že nejaký vírus úplne zmení naše životy, prácu, rodinné vzťahy i chvíle voľna? Po šoku a takmer úplnom uzavretí krajiny sa však v druhej polovici apríla najskôr v Česku a potom aj na Slovensku golfové ihriská otvorili. Samozrejme s bezpečnostnými obmedzeniami, ale hralo sa.
A hoci Golfový klub Hrubá Borša je už niekoľko rokov s počtom členov (vyše tisíc) najväčším na Slovensku, napriek doterajšie masívnej podpore mládeže a rôznym propagačným akciám, vlani začali noví záujemcovia o golf aj sami od seba. Podľa Dagmar Munkovej je vysvetlenie pomerne jednoduché: Koronové opatrenia zatvorili rôzne fitness centrá, plavárne a iné športoviská, ale hra na golfových ihriskách bola zadefinovaná ako pobyt v otvorenej prírode.
A tak mnohí ľudia objavili čaro golfu. Vo viacerých prípadoch aj celé rodiny. Keďže v klube sa osobitne venujú mládeži, deti sa mohli zaradiť do rôznych krúžkov či zúčastniť kempov. Golfistky sa zase podujala dať do dobrej priateľskej partie aktivistka Lucia Malíčková. A všetko nasvedčuje tomu, že situácia s nárastom členov sa aj vzhľadom na obmedzené cestovanie do zahraničia zopakuje aj tohto roku.

Chýr letí aj za hranice
Dobré meno Green Resortu aj v zahraničí vlani určite posilnili nielen návštevníci najmä z Česka, Rakúska či Slovinska, ale aj viaceré turnaje. Hoci spočiatku sezóny bolo ich organizovanie obmedzené, napokon sa rozbehli. Vrcholom boli v jeseni Majstrovstvá Európy dievčenských tímov do 18 rokov za účasti 16 krajín. Aj keď počasie všetkých riadne preskúšalo, napokon to bolo mimoriadne úspešné podujatie.

Slo-HrBorsa-klubovna-250Novinky v rezorte
V klube sú si vedomí, že rastúca členská základňa a pozícia najnavštevovanejšieho slovenského ihriska znamená ešte viac zintenzívniť starostlivosť o celý areál. Preto vlani rozšírili cvičné plochy o nový putting a chipping grín pri prvom dopalisku. Tohto roku rozšíria parkovacie plochy, na ktorých nebudú chýbať ani ďalšie nabíjacie stanice pre elektroautá. Výborná služba: kým hráč obehne ihrisko, batériu má nabitú. Pribudne aj osvetlenie príjazdovej cesty a parkoviska.
V susedstve moderného klubového domu, ktorý otvárali len predvlani, bude ešte aj tohto roku čiastočný stavebný ruch. Stavbári dokončujú zväčša už predané apartmánové domy. Keďže osem z nich si rezort necháva vo vlastníctve a na prenájom budú aj niektoré súkromné, možnosť ubytovania pre cezpoľných sa tým výrazne zlepší. Aj to pomôže skompletizovať služby.

Láska ide cez žalúdok
Meno každého rezortu nesporne robí aj úroveň stravovacích služieb. Reštaurácia v boršianskom klube 19th Hole Restaurant ťaží z krásneho výhľadu na jazierko plné pestrofarebných rybičiek. Má priestrannú terasu, čo sa pri kovidových obmedzeniach mimoriadne hodila a zrejme ešte aj tohto roku hodí. Dôležitá je pravdaže ponuka na jedálnom lístku. A tú šéfkuchár tohto roku opäť inovoval v duchu moderných výživových trendov. Máme sa teda na čo tešiť.

Převzato z časopisu GOLF 6-7/2021
Text: Jana Janků, foto: Green Resort Hrubá Borša

Slo-HrBorsa2-250GREEN RESORT HRUBÁ BORŠA
Adresa: Golfový klub Hrubá Borša
Golfová 592/61, Hrubá Borša 900 50, Slovensko
Tel.:+421 902 602 737
Web: www.golfborsa.sk
Email: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
Počet jamek: 18 | Par: 72
Délka (m): 6 691 (černá) | 6 254 (bílá) | 5 711 (žlutá) | 5 269 (modrá) | 4 677 (červená)
Green fee 9/18 jamek: 32 €/49 € (po–čt) | 37 €/59 € (pá–ne), senioři sleva 20 %
Green fee – Akademie (9 jamek, par 28): 8 € (po–čt) | 9 € (pá–ne)
Akceptace voucheru 1=2: pondělí (10.00–12.00)


Poslat na email Tisk Přidat mezi oblíbené TwitterFacebook googleLinkujGoogle Buzz

Přihlášení Golf News


OMEZENÝ POČET ZA SUPER CENY
6000 Kč,-

Set želez Exotics EXi (5–PW), shaft UST Mamiya 40 F3 (flex R). Tradiční tvar, menší offset, maximální kontrola i délka. Skvělý poměr cena/výkon! ...